14 października 2016

Czym jest e-learning?

Autor: e-learning.pl

Czy wiesz, że statystycznie prawie każdy użytkownik komputera choć raz wziął udział w kursie e-learningowym? Być może nazywał się on szkoleniem sieciowym, komputerowym bądź nauczaniem online- każde z nich bowiem należy do rozległej rodziny e-learningu. Chcąc zrozumieć, na czym polega e-learning, najlepiej myśleć o nim jako o użytkowaniu urządzeń elektronicznych (komputerów, tabletów czy telefonów) w celu szkolenia lub nauczania. W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, czym jest e-learning, jak i dlaczego go używamy oraz jak rozwinął się przez lata. Jeżeli więc jesteś zainteresowany poszerzeniem swojej wiedzy o tym narzędziu nauczania, jesteś we właściwym miejscu. Zapraszamy!

Jak definiujemy e-learning? Wielu ludzi opisałoby kurs e-learningowy jako wykonywanie quizów i testów wyboru na przeznaczonych do tego ekranach. Nie wszystkie jednak szkolenia e-learningowe wyglądają tak samo i działają według ustalonego schematu. Jednym z przykładów nieco odmiennego kursu może być symulacja, przeprowadzająca użytkownika przez aplikację i demonstrująca jej działanie. Może być to również interaktywna gra, obejmująca odgrywanie scenek czy podejmowanie złożonych decyzji. W artykule przyjrzymy się e-learningowi w szerokim znaczeniu tego słowa, biorąc pod uwagę jego niemal nieograniczone i ciągle rozwijające się możliwości i formy.

Jakie są zalety e-learningu? W porównaniu do bardziej tradycyjnych sposobów nauczania, takich jak warsztaty czy wykłady, e-learning oferuje wiele wartościowych i ciekawych rozwiązań. E-learning:

  • może być czynnością zarówno synchroniczną, jak i asynchroniczną. Tradycyjny e-learning jest asynchroniczny, co oznacza, że nie ma z góry określonego czasu, w którym powinno odbyć się szkolenie. Każdy uczestnik może uczyć się w swoim własnym tempie, przyswajając sobie informacje wtedy, gdy są mu one potrzebne. Konferencje internetowe oraz czaty umożliwiają nam jednak również bardziej synchroniczne formy nauczania, dzięki czemu wiele osób może wspólnie przyswajać materiał.
  • ma globalny zasięg – szkolenie może być umieszone w sieci i udostępnione określonemu gronu odbiorców, dzięki czemu unika się konieczności odbywania czasochłonnych i kosztogennych podróży i umawiania spotkań.
  • działa na różnych urządzeniach – kursy online można odtwarzać zarówno na komputerach jak i na urządzeniach mobilnych, takich jak tablety i smartfony. Dzięki temu e-learning jest dostępny zawsze i wszędzie.
  • redukuje koszty – wszystkie wymienione czynniki skutkują redukowaniem kosztów ponoszonych przez organizacje, które zastępują tradycyjne metody nauczania e-learningiem.

Wraz z globalizacją świata wzrasta liczba osób posiadających stały dostęp do internetu, komputerów, smartfonów i innych urządzeń. Zapewniając ludziom dostęp do e-learningu na tych sprzętach umożliwiamy im szkolenie się na przykład w pracy i dojście do interesujących i zróżnicowanych materiałów.

Tekst stanowi tłumaczenie fragmentu artykułu opublikowanego przez Articulate Community Team w ramach międzynarodowej społeczności E-learning Heroes. Kliknij tutaj, aby zobaczyć oryginalny artykuł w języku angielskim.

TAGI / TEMATYKA

Polecane

Treści, na które warto zwrócić uwagę